• BITCOIN/TL
  1110530,640
  % 2,39
 • ETHEREUM/TL
  60103
  % 2,65
 • BNB/TL
  6607.5
  % 1,06
 • TETHER/TL
  28.91
  % 0,12
 • DOGECOIN/TL
  2.4
  % 0,95
 • SHIBA INU/TL
  0.00023974
  % 1,45
 • LITECOIN/TL
  2067.15
  % 3,42
 • RIPPLE/TL
  17.57
  % 1,22

ABD’nin Enflasyon Açıklaması Sonrası Bitcoin’in (BTC) Durumu

BTC/USD grafiğinde yaşanan son düşüş sonrası 47.350 dolara geriledi ancak bu sabah itibariyle 48.000 doların üzerine çıkmayı başardı.

Bitcoin dolar

TradingView’den elde edilen veriler, piyasalar Kasım ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) okumasına hazırlanırken paritenin yazım sırasında 48.300 dolar civarında olduğunu gösterdi.

Cointelegraph’ın bildirdiği gibi, ekonomistler bu ayın yıllık enflasyon verilerinin Ekim’i %6,7 ile geride bırakacağını tahmin ediyordu (güncel olarak açıklanan verilere göre %6,8 oranında açıklandı).

Geçen ayki şok TÜFE haberleri Bitcoin ve kripto varlıkları arasında bir artışa neden olurken, Cuma günkü rakamlar öncesinde analistler arasında temkinli davranıldı.

Popüler tüccar Pentoshi, “Bu noktada, TÜFE verilerinin tartışmalı olduğunu düşündüğünü” açıkladı.

Makro taraftan “gerçek” potansiyel piyasa hamlesinin, önümüzdeki hafta Birleşik Devletler Federal Rezervinin, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin merkez bankasının varlık alım azaltma politikasına ilişkin göstergeler verdiğinde olması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Yorumculara göre, daralma oranını artırmak, varlık alımlarını azaltmak, riskli varlıklar üzerinde baskı yaratacağını ve bunun Bitcoin için performansın düşmesine yol açacağını söylüyor. Türev platformu BitMEX’in eski CEO’su Arthur Hayes için bu, ancak FED “her zamanki gibi çalışmaya” döndüğünde tersine dönecektir açıklamasında bulundu.

“Kriptoya daha fazla itibari para tahsis edip etmemeye karar verenler için beklemekte fayda var. Paranın daha özgür veya daha kolay hale geldiğini görmüyorum. Bu nedenle, Mart 2022 veya Haziran 2022 Fed faiz artırımının ardından ortalık yatışana kadar kenarda oturmak faydalı olacaktır” dedi.

“Fed’in artması ve ardından sıfır faiz oranı politikasının ve agresif tahvil alımlarının hızlı bir şekilde yeniden başlatılması durumunda riskli varlık fiyatlarında kusma şenliğine dikkat edin. Fed her zamanki gibi işlere dönüş sinyali verdiğinde, kamyonu yedekleme zamanı geldi.”

“Fed’in artması ve ardından sıfır faiz oranı politikasının ve agresif tahvil alımlarının hızlı bir şekilde yeniden başlatılması durumunda riskli varlık fiyatlarında kusma şenliğine dikkat edin. Fed her zamanki gibi işlere dönüş sinyali verdiğinde, kamyonu yedekleme zamanı geldi.”

bitcoin grafik

Böyle bir tahmin, daha önce belirtildiği gibi bu ay değil, 2022’de döngüsünü daha da ileriye taşıyan Bitcoin için mevcut orta vadeli tahminlerle bağlantılı.

“Dipler zaman alır. Maalesef yapıyorlar. Ve Bitcoin ile buna yaklaşıyoruz. Bundan sonra, 2022’de başka bir büyük döngüye gireceğiz. Her şey yolunda.”

Halving sonrası son boğa koşu yılı olan 2017’ye kıyasla, Bitcoin’in “muhtemelen” zirve aşamasının sonuna doğru, sonundan daha fazla olduğunu ekledi.

Bu arada, Bitcoin’in 2017’den neredeyse güne kopyalanan fiyat hareketini gösteren ayrı veriler, bu ay önemli bir testle karşı karşıya.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır.

YORUMLAR YAZ