• BITCOIN/TL
  1277997,331
  % 5,79
 • ETHEREUM/TL
  66082
  % 3,40
 • BNB/TL
  6745.63
  % 1,25
 • TETHER/TL
  28.96
  % 0,07
 • DOGECOIN/TL
  2.97
  % 16,20
 • SHIBA INU/TL
  0.00028804
  % 10,67
 • LITECOIN/TL
  2155.98
  % 3,50
 • RIPPLE/TL
  18.34
  % 3,39

Kraldan zengin! İngiltere’nin yeni başbakanı Riski Sunak oldu

İngiltere’de 44 günün ardından Başbakanlık görevinden istifa eden Liz Truss’ın yerine gelen isim eski Maliye Bakanı Rishi Sunak oldu. İngiltere’nin beyaz olmayan ve Hint kökenli ilk başbakanı olan olan Sunak, 730 milyon sterlinlik servetiyle Kraliyet Ailesi’nden iki kat daha zengin ve henüz 42 yaşında…

İngiliz basını, Başbakanlık yarışından çekilen Boris Johnson’un kararını açıklamasının ardından Sunak’ın koltuğa oldukça yakın olduğunu yazmıştı. Parlamentoda Johnson’ı destekleyenlerin büyük kısmının eski Maliye Bakanı lehine oy kullandığı belirtildi. Diğer aday Penny Mordaunt ‘un yarıştan çekildiğini duyurması ile Sunak resmen Başbakan oldu.

Sunak dışında Başbakanlık için diğer bir aday olan Penny Mordaunt, partinin 357 milletvekilinden en az 100’ünün desteğini alamadığı için yarıştan çekildiğini duyurdu.

İKİ AYDA ÜÇÜNCÜ BAŞBAKAN

Sunak Mordaunt’un kararının ardından ülkede iki aydan kısa bir süre içinde göreve gelen üçüncü başbakan oldu. Kral 3. Charles’ın en kısa sürede hükümeti kurma görevini Sunak’a vermesi bekleniyor.

Oxford Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra Stanford Üniversitesi’nde eğitim alan ve Goldman Sachs’ta analist olarak çalışan Sunak, Hint milyarder N. R. Narayana Murthy’nin kızı Akshata Murthy ile evli. Sunak’ın eşi Murthy’nin İngiltere’de yaşayıp para kazanmasına rağmen ikametinin Hindistan’da olduğu ortaya çıkmış, olay İngiltere’de krize neden olmuştu.

İngiltere’de “non-dom” olarak da bilinen bir statüde yer aldığı belirtilen Murthy’nin böylelikle İngiltere dışında kazandığı paranın vergisinin İngiltere’de ödemediği ortaya çıkınca eleştiri oklarının hedefi olmuştu.

‘BAŞBAKAN OLMAK İÇİN FAZLA ZENGİN’

İngiliz basınında son günlerde, 730 milyon sterlinlik servetiyle ülkenin en zengin isimleri arasında yer alan Sunak’ın “başbakan olmak için fazla zengin” olduğu yönündeki yorumlar gündemde sıkça yer aldı. Sunak’ın lüks hayat tarzı özellikle halkın kriz yaşadığı bir dönemde tepkilerin hedefi oldu.

Ana muhalefetteki İşçi Partisi, daha önce Sunak’ın “halkın sorunlarını ve geçim derdini anlayamayacak kadar zengin” olduğu yorumunda bulunmuştu. İşçi Partili milletvekili, servet içinde yaşayan Sunak için “Başka bir gezegende yaşıyor” demişti.

İngiltere Başbakanı Liz Truss, Johnson’ın yerini almak için verdiği mücadelede, rakibi eski Maliye Bakanı Rishi Sunak’a karşı seçim yarışını kazanarak, 5 Eylül’de ülkenin yeni başbakanı olmuştu.

Ülkede art arda siyasi ve ekonomik çalkantıların yaşanması üzerine 44 gün görevde kalan Truss 20 Ekim’de istifa ettiğini açıklamıştı.

YORUMLAR YAZ