• BITCOIN/TL
  317004,687
  % -0,29
 • ETHEREUM/TL
  23437
  % -0,30
 • BNB/TL
  5381.37
  % -0,23
 • TETHER/TL
  18.66
  % 0,10
 • DOGECOIN/TL
  1.87
  % -2,84
 • SHIBA INU/TL
  0.00017465
  % -0,77
 • LITECOIN/TL
  1481.62
  % -1,89
 • RIPPLE/TL
  7.23
  % -1,22

Kripto paralardaki satış dalgası sabitkoinlere yaradı

Binance Coin, Solana, Cardano gibi kripto paralar yüzde 36’dan fazla düşüş kaydederken değeri başka bir dayanak varlığa bağlı olan sabitkoinlerin piyasa değerleri artış gösterdi.

Tether’in (USDT) piyasa değeri salı günü 78,5 milyar dolara ulaşırken USD Coin’in (USDC) piyasa değeri Solana’yı geçerek 44 milyar dolara tırmandı.

Alpha Impact CEO’su Hayden Hughes, sabitkoinlerin yatırımcıları çekmesinin ardında yatan en büyük sebebin cazip faiz oranları olduğunu söylüyor.

“Piyasadaki yatırımcılar kaldıraç kullanarak belirli varlıkları speküle etmek istiyor. Bu da sabitkoinlerini ödünç verenler için tamamen teminata bağlanmış yüzde 10-19 arasında getiri demek” diyen Hughes, piyasanın oynak olduğu dönemlerde bunun Bitcoin almaktan daha cazip olduğunu söyledi.

Bitcoin pazartesi günü sert bir düşüşle Eylül’den bu yana ilk defa 40 bin doların altını görmüştü. Kripto para piyasalarının geneline yayılan satış dalgası sonrasında Bitcoin salı günü toparlayarak yeniden 42 bin doların üzerine tırmandı.

Bitcoin ‘ölüm kavşağı’na yaklaşıyor

Bitcoin, piyasalarda düşüş trendinin başlayacağının işareti olarak görülen 'ölüm kavşağı'na doğru ilerliyor. Bitcoin en son ölüm kavşağına geldiğinde yüzde 20'den fazla değer kaybederek 30 bin doların altına gerilemişti.Bitcoin’in 50 günlük hareketli ortalaması 200 günlük hareketli ortalamasını aşağı yönlü kesmeye doğru ilerliyor. Bu da piyasalarda düşüş trendinin başlayacağının işareti olarak yorumlanıyor.En büyük piyasa değerine sahip kripto para olan Bitcoin’in 50 günlük

İlgili İçerik

BofA’dan balon uyarısı

Piyasada son günlerde kriptoda yine balon tartışmaları gündeme gelmişti. Aralarında Michael Hartnett’in de olduğu BofA stratejistleri, merkez bankası sıkılaştırmalarıyla sadece kripto paralarda değil, paladyum, teknoloji hisseleri ve tarihsel olarak riskli varlıklardaki balonların “eş zamanlı olarak patladığını” belirtti.

Infrastructure Capital Advisors Portföy Yöneticisi Jay Hatfield de “Fed’den gelen likiditedeki azalma, hem öz sermaye risk priminin hem de faiz oranlarının yükselmesine neden olacak ve bu da, para kaybettiren teknoloji hisse senetlerine ve özellikle kripto para birimlerine yapılan momentum odaklı yatırımlar da dahil olmak üzere piyasadaki en riskli varlıkları orantısız bir şekilde etkilemeye devam edecek” değerlendirmesini yaptı.

YORUMLAR YAZ
Araç çubuğuna atla