• BITCOIN/TL
  430322,199
  % -1,39
 • ETHEREUM/TL
  29551
  % -1,19
 • BNB/TL
  5832
  % 1,22
 • TETHER/TL
  18.8
  % -0,15
 • DOGECOIN/TL
  1.74
  % 7,55
 • SHIBA INU/TL
  0.00022122
  % 1,44
 • LITECOIN/TL
  1765.34
  % 2,32
 • RIPPLE/TL
  7.51
  % -0,30

Ünlü borsacı Nihat Özçelik Hakkında Şok İddialar!

Ünlü borsacı Nihat Özçelik Hakkında Şok İddialar!

Medyaradar Haberine Göre Nihat Özçelik ile Ünsal Ban’ın 4 yıllık altın çağı eski SPK Başkanı Taşkesenlioğlu dönemine denk geldi…

Borsa’da arka planda manipülasyonlar yaptığı ileri sürülen Nihat Özçelik, SPK Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu’nun 4 yıl başkanlık yaptığı dönemde altın çağını yaşadı. SPK Başkanı Taşkesenlioğlu’nun kız kardeşi Zehra Taşkesenlioğlu ile evli Prof. Dr. Ünsal Ban ile gizli ortak olduğu ileri sürülen Nihat Özçelik’in bu dönemde 13 şirketin halka arzını gerçekleştirdiği ileri sürüldü. Ünsal Ban’ın düğününde çekildiği fotoğrafları ortaya çıkan Nihat Özçelik’in bu dönemde borsada birçok usulsüz işlem yaptığı iddia edildi.

4 YILDA 13 ŞİRKETİ HALKA ARZ ETTİ

Ünsal Ban ve Nihat Özçelik’in tanışıklığı ise 2014 yılında başlarken ortak noktaları Verusa Holding. Verusa’nın gizli sahibi olarak gösterilen Nihat Özçelik ve geçmişte Verusa’da ortaklığı ve yönetim kurulu üyeliği bulunan Ünsal Ban’ın iş ilişkilerinin doruğa çıkma noktası da 2018’Nisan’ın da SPK Başkanlığı görevine getirilen Ban’ın kayınbiraderi Ali Fuat Taşkesenlioğlu’nun 4 yıllık başkanlık dönemi.

Nihat Özçelik bu 4 yıllık dönemde Verusa Grubuna ait olan Kafein Yazılım, Smartiks Yazılım, Papilon Güvenlik Sistemleri, ARD Grup Bilişim şirketlerinin de aralarında bulunduğu 13 şirketi halka arz etmek için izin aldı. Halka arz olan şirketlerden Smartiks Yazılım’ın yüzde 97’sinin, Kafein Yazılım’ın yüzde 75’inin Papilon’un yüzde 70’inin borsada işlem görmesi kar eden şirketlerin hisselerinin neden tamamına yakınının küçük yatırımcının elinde olduğu sorusunu akıllara getiriyor. Borsa uzmanları ise bunu manipülasyon olarak yorumluyor.

ÜNSAL BAN’I YETİŞTİREN KİŞİ

Borsanın en büyük manipülatörü olduğu iddia edilen Nihat Özçelik’in yanında yetişen Ünsal Ban’ın Ak Partili Zehra Taşkesenlioğlu ve eşinin ağabeyi eski SPK Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu ile çıkar çatışmasına düşmesinin ardından Ünsal Ban yıkılan evliliğiyle koruma duvarları da yıkıldı.

ÜNSAL BAN’A YOLSUZLUK SUÇLAMASI

Ünsal Ban ile Nihat Özçelik hakkında geçmişe dönük birçok suçlama ve iddialar arkası arkasına geliyor.

Gelecek Partili Selçuk Özdağ, AK Parti Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu ile boşanma aşamasında olan ve Sedat Peker’in yayımladığı videodan sonra tutuklanan THK Üniversitesi eski rektörü Ünsal Ban’la ilgili yolsuz iddialarında bulunmuştu. Beş yıl Türk Hava Kurumu Üniversitesi rektörlüğü yapan Ünsal Ban’ın yangında kullanılamaz dediği THK uçaklarını özel işlerinde kullandığını iddia etmişti.

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’ndaki hisseler üzerinde manipülasyon yaparak haksız kazanç elde ettikleri iddiasıyla polisin yaptığı operasyonda 2009’da gözaltına alına Nihat Özçelik hakkında o dönem borsada yasaklılar listesine adı eklenmişti. Nihat Özçelik’in bu tarihten sonra kendini arka plana atarak gizli hesaplarla işlem yaptığı iddia ediliyor. Borsada depo hesap denilen emanetçi hesapları da kullandığı ileri sürülen Özçelik’in İMKB’de işlem gören 50 şirketin manipülasyonunda rol oynadığı başka bir iddia.

20 MİLYONLUK PAMEL 7 MİLYAR DEĞERE NASIL ULAŞTI?

Nihat Özçelik’in en büyük işlerinden biri de PAMEL şirketi olduğu belirtiliyor. Özçelik’in kâğıttan imparatorluğu İnvestco Verusa PAMEL’i 21 milyon TL’ye satın alıyor. PAMEL’in değeri bir buçuk yılda 500 kat artarak 7 milyar TL’ye çıkıyor. PAMEL’e tanrının elimi değiyor bilinmez ama hisseler 50 kuruştan 250 TL’ye çıkmasında matruşka gibi iç içe geçmiş Vertu, Verus, İnvestco’nun bilanço balonu oluşturması gösteriliyor.

AĞIR CEZADA YARGILANACAK

Borsacı Nihat Özçelik hakkında son olarak ise eski çalışanı Sibel İ.  adlı kadına karşı, ‘Nitelikli Cinsel Saldırı’, ‘Cinsel Amaçlı Alıkoyma’, ‘Yaralama’ ve ‘Tehdit’ suçlarını işlediği iddiasıyla 14 yıl 10 aydan 28 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame düzenlenmişti. Ağır ceza mahkemesinde hâkim karşısına çıkacak olan Nihat Özçelik’in şikâyeti üzerine de Sibel İ. hakkında şantaj suçundan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.

 

YORUMLAR YAZ
Araç çubuğuna atla